Sí Italy

Info

Čomu sa venujete?

Radi pre vás vytvoríme pobyt šitý na mieru kedykoľvek počas roka, na akýkoľvek počet nocí na základe vašich požiadaviek a prianí, rezervujeme lístky do opery či múzeí, zabezpečíme súkromný odvoz, poradíme ohľadom dopravy k nám a mnohé iné...Pripravujeme pre vás nezabudnuteľné pobyty plné zážitkov, pomôžeme vám aj s organizovaním svadieb, školských výletov, teambuildingov, kongresov, golfových pobytov alebo iných tematicky zameraných pobytov pre jednotlivcov, dvojice či väčšie skupiny - vínne cesty, gastronomické pobyty, plavby jachtou, potápanie, kurzy fotografovania, cyklo výlety, jazykové pobyty,...

Ako sa dozviem ceny či termíny ubytovania?

V rámci čo najväčšej flexibility všetky ceny a termíny aktualizujeme na našej Facebook fanpage: facebook.com/sitoskansko.

V prípade, ak máte konkrétne požiadavky, termíny či predstavu o cene, alebo vás zaujímajú aktuálne akcie, napíšte nám na info@siitaly.eu .

Prečo by som mal cestovať so Sí, Italy?

A prečo nie? V Toskánsku žijeme, poznáme miestne pomery a tento úchvatný kraj, všetky vily, ktoré vám ponúkame sme sami vyskúšali, s ich majiteľmi sa osobne poznáme a pri pohári (dvoch) vína pre vás spolu s nimi pripravujeme zaujímavé pobyty za výborné ceny. Osobne vás tu privítame ako našich priateľov, povodíme po okolí a dáme množstvo cenných tipov na výlety, skvelé domáce reštaurácie, ochutnávky či zaujímavé udalosti a festivaly. Ponúkame vám veľmi osobitný prístup od prvého emailu až po čas, kedy sa s nami na konci vašej dovolenky budete nadšení a ohromení touto krajinou lúčiť. S množstvom našich hostí sme si dokonca vytvorili priateľské vzťahy a pravidelne sa s nimi navštevujeme.

Niečo o Toskánsku

Toskánsko je častokrát označované ako jedna z najkrajších častí Talianska. Je to región v strede Talianska, hraničiaci s Laziom na juhu, Umbriou na východe, Emiliou-Romagnou a Ligúriou na severe a Tyrrhenským morom na západe. Má rozlohu podobnú Izraelu či Slovinsku a približne 4 milióny obyvateľov. Toskánsko má veľmi bohatú históriu, bol to región, v ktorom talianska renesancia priniesla svoje prvé ovocie, jeho jedinečné umelecké poklady zahŕňajú architektúru, maliarstvo či sochárstvo.

Prevažujú tu malebné dedinky plné tradičných kamenných víl či farebných domov, uličky sú romanticky úzke, ľudia veľmi prívetiví. Úzke cestičky, vedúce k starým usadlostiam na vrcholkoch, sa kľukatia krajinou medzi zelenými stráňami, vinicami, olivovými hájmi a alejami cyprištekov. Vidiecke samoty, panské sídla a stredoveké dedinky, ktoré sa zachovali takmer nedotknuté ešte zo stredovekých dôb na vrcholkoch pahorkov, tvoria spoločne celok obdivuhodného architektonického bohatstva. Nie je mnoho miest, ktoré by boli také čarovné, ako práve Toskánsko.

V súčasnosti sa tu propaguje „slow food“ spôsob života a najmä agroturizmus, pri ktorom návštevníci bývajú na rodinných farmách, na ktorých sa pracuje. Je tu približne 4000 krásnych kamenných víl a usadlostí. Toskánsko je takisto známe svojím vínom (medzi najslávnejšie vínne oblasti patria Chianti, Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano) a má 120 chránených oblastí (prírodných rezervácií).

Ako sa dostanem do Toskánka?

Autom je to približne 930 kilometrov z Bratislavy do Florencie, cesta trvá cca 10 hodín. Naše vily sú od Prahy vzdialené približne 1040km a cesta k nám by vám mala trvať niečo vyše 10 hodín.

Lietadlom, vlakom alebo autobusom môžete prísť priamo do Florencie, kde si viete jednoducho prenajať auto, alebo vám transfer na miesto vášho pobytu radi zabezpečíme.

Koľko stoja diaľničné poplatky?

10 dňová rakúska diaľničná známka je v cene 9 eur, týždňová slovinská diaľničná známka je vo výške 15 eur, ak sa k nám chystáte smerom z Bratislavy, talianske diaľničné poplatky budú približne vo výške 36 eur /1 smer, smerom z Prahy zaplatíte za talianske diaľničné poplatky cca 32 eur / 1 smer.

Viac informácií o diaľničných poplatkoch nájdete TU

alebo
www.autostrade.it

Čo by som mal ako šofér dodržiavať?

Maximálne povolené rýchlosti sú 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obce, 110 km/h na rýchlostnej ceste a 130 km/h na diaľnici. Pozor si dávajte na extrémne vysoké pokuty, a to najmä v noci v čase od 22.00 do 07.00, kedy je výška pokuty zvýšená o 1/3 z pôvodnej sumy.

Prekročenie rýchlosti do 10 km/h: 41-168 EUR, prekročenie rýchlosti o 10-40 km/h: 168-674 EUR, prekročenie rýchlosti o 40-60 km/h: 527-2108 EUR + môžu vám odobrať vodičský preukaz až na 1 rok, prekročenie rýchlosti o viac ako 60 km/h: 821-3287 EUR + môžu vám odobrať vodičský preukaz až na 1 rok. Pozor si dávajte na stacionárne radary, ktoré sú rozmiestnené popri diaľniciach, ale aj na miestnych cestách v obci či mimo obce. Ste na dovolenke, tak načo sa ponáhľať.

Pokutu je možné zaplatiť v hotovosti len v eurách. Ak šofér hotovosť nemá, musí si ju zabezpečiť z bankomatu, alebo si ju dá zaslať prostredníctvom služby Western Union. Kým ju nezaplatí, polícia zadrží vozidlo. Ak je priestupok zaznamenaný kamerou, je pokuta zaslaná na adresu majiteľa vozidla, ktorý ju musí uhradiť spravidla do 30 dní od prevzatia oznámenia. Ak vozidlo riadila iná osoba ako jeho majiteľ, je možné sa proti rozhodnutiu odvolať s tým, že majiteľ vozidla preukáže, že vozidlo v danom momente neriadil. V opačnom prípade nesie plnú zodpovednosť.

Celodenné svietenie je povinné počas celého roka pre vodičov áut i motocyklov.

Alkohol za volantom – toleruje sa 0,5 promile alkoholu v krvi. Ak hladina alkoholu v krvi prevyšuje 1,5 promile, buďte pripravení na odobratie vodičského preukazu a väzbu v trvaní od 3 mesiacov do 1 roka.

Zákaz parkovania platí v oblastiach vyhradených pre miestnych obyvateľov (riservato ai residenti).

Je prísne zakázané prevážať pohonné hmoty v aute v kanistroch či iných nádobách.

Čerpacie stanice na diaľniciach a v blízkosti hraničných prechodov sú otvorené 24 hodín denne. Len málo staníc na bežných cestách je otvorených celý deň, v nedeľu a cez prázdniny. Väčšina z nich však v čase mimo pracovnej doby ponúka možnosť natankovať prostredníctvom platobných automatov – i keď použitie kreditnej karty v takýchto automatoch sa na odľahlejších miestach veľmi neodporúča. Na väčšine čerpacích staníc je cena pohonných hmôt závislá aj od toho, či využijete službu obsluhy, alebo si natankujete sami. Ceny pohonných hmôt sa líšia aj v závislosti od konkrétneho regiónu.

K povinnej výbave automobilu patrí reflexná vesta a výstražný trojuholník.

Najmä nezabudnite cestou dodržiavať „pitný režim“ a ako praví Taliani dopriať si pár šálok výbornej talianskej kávy.

Nie som šofér, ako sa budem pohybovať po Toskánsku?

Radi zabezpečíme veľmi spoľahlivý súkromný transfer pre jednotlivcov, ale aj veľké skupiny (osobné vozidlá, limuzíny, minivan, či autobus) alebo miestnu taxi službu.

Novinky z Toskánska

Prihláste sa na odber nášho newsletteru a získajte novinky na váš email.

Nezabudnite si pribaliť...

Napríklad adaptér. Napätie v elektrickej sieti je 220 V a väčšina zástrčiek sa líši od tých „slovenských“. V letných mesiacoch je tu pomerne veľa komárov, odporúčam si preto vziať so sebou aj prípravky proti komárom.

Čo všetko mám v cene ubytovania?

Okrem ubytovania môžete mať v cene typické toskánske raňajky. Vo väčšine víl a usadlostí je v cene zahrnuté aj wifi, parkovanie, postelné prádlo a uteráky, upratovanie, bazén, či požičanie bicyklov. V cene nie je zahrnutý miestny poplatok (ten sa hradí priamo vo vile), ktorý je na väčšine miest vo výške 1,50 eur / osoba nad 14 rokov / noc (v mestách je tento poplatok vyšší – 2,50 eur / osoba nad 14 rokov / noc).

Kde sa nachádzajú vily, ktoré ponúkate?

Nájdete nás na zvlnených kopcoch Chianti (len 18km od renesančnej Florencie, v oblasti medzi Florenciou a Sienou), v obklopení olivovníkov, viníc a starých kláštorov, so stredovekými vilami na každom kroku. Od mora sme vzdialení 80km, čo je približne 1 hodina jazdy autom po nespoplatnenej diaľnici.

Ponúkate aj inú destináciu v Taliansku?

Každý rok máme namierené prebádať a spoznávať inú, veľmi zaujímavú časť Talianska, vybrať pre vás autentické vily, ochutnať miestne špeciality, a zozbierať zaujímavé tipy na miesta, ktoré treba vidieť.

Dôležité telefónne čísla

Prvá pomoc: 118
Polícia: 112, 113
Hasiči: 115
Pomoc motoristom: 116

Veľvyslanectvo SR v Taliansku
Adresa: Ambasciata della Repubblica Slovacca
Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A
00135 Roma
Tel.: 0039 06 3671 5220
Fax: 0039 06 3671 5263
E -mail: si.roma@mzv.sk

Kontakt:
Zdenka Jakešová
info@siitaly.eu

Ako sa postupuje pri rezervácii?

Pri záväznej rezervácii posielame našim hosťom link na rezervačný formulár, ktorý klient vyplní online. Ak je rezervácia viac ako 90 dní pred nástupom na pobyt, hradí sa 50% záloha a zvyšok neskôr (90 dní pred príchodom). Ak je rezervácia 90 alebo menej dní pred príchodom, hradí sa 100% sumy za pobyt. Takto je to nastavené majiteľom a ja to musím akceptovať.

Aké je počasie v Toskánsku v jednotlivých obdobiach roka?

Stretnete sa tu s veľkými teplotnými výkyvmi medzi dňom a nocou. Inak vás čakajú suché letá a mierne zimy bohaté na zrážky. V apríli sa teploty pohybujú okolo 20 °C, v júli vyšplhajú až na teploty okolo 33-35 °C. Priemerná teplota vody v letných mesiacoch je 25 °C. Počas letných mesiacov je tiež väčšia pravdepodobnosť, že zahliadneme slnečný svit než tienisté mráčky.

Aktuálne počasie vám odporúčame pozrieť si na tejto stránke, ktorá je dôveryhodná a používajú ju aj miestni farmári.

Nehovorím po taliansky, ako sa v Toskánsku dorozumiem?

Toskánsko je veľmi obľúbená dovolenková destinácia ľudí z celého sveta, na väčšine miest sa preto dorozumiete po anglicky, v najhoršom prípade to vyriešite aj rukami-nohami.

Kde si môžem kúpiť mäsové výrobky?

Finoccionu, Mortadelu alebo Prosciutto odporúčame nakúpiť v rodinnom mäsiarstve v dedinke Mercatale priamo v centre na námestí s názvom Tozetti. Majú rovnako aj malú vinotéku a fantastický výber syrov. Výborným mäsiarstvom je aj slávna Macelleria Falorni, ktorú nájdete na hlavnom námestí mestečka Greve in Chianti.

Pokiaľ si chcete zobrať aj špeciality ako čerstvé diviačie mäso alebo napr. zajačie, v mäsiarstve v San Casciane s názvom Casini vám to vedia aj "cestovne" zabaliť a majú skutočne najkvalitnejšie surové divinové mäso (pokiaľ máte prenosnú chladničku je to úplne v poriadku a mäso príde do vášho domova nepoškodené).

Skutočným zážitkom je aj návšteva mäsiarstva Antica Macelleria Cecchini v Panzano in Chianti na Via XX Luglio 11, ktoré vedie toskánska superstar, bláznivý mäsiar Dario. Okrem skvelej atmosféry nakúpite tie najlepšie kusy mäsa a mäsových výrobkov, po ktoré sem chodia turisti z celého sveta i talianski šéfkuchári. Mäsiarstvo je otvorené denne v čase 09.00-16.00 hod.

Ako si dohodnem ochutnávku vín, syrov, olejov či iných zážitkov?

Osobne poznáme miestnych vinárov, výrobcov olivového oleja, medov či syrov. Radi im zavoláme a pomôžeme vám dohodnúť termín, alebo vás k nim osobne zavedieme.

Kde si môžem kúpiť víno?

Zo skúsenosti vám vrelo odporúčame malé potraviny v Montefiridolfi, kde predávajú aj miestne vína - Borghetto-Montigiano (12,50 eur), San Angelo - od 5 eur po 18 eur), Rosseli dell Turco (12,50) prípadne Tignanello (50 eur) alebo iné Antinori vína (cca od 10 eur).

Je to rýchla a jednoduchá cesta, ako sa dostať k dobrému vínu, každopádne pokiaľ máte čas, odporúčame buď sekciu s vínom v COOP San Casciano či v Mercatale, kde opäť nájdete širokú ponuku miestnych vinárstiev alebo ENOTECU BONBONIERA v San Casciano centro, kde nájdete aj vyššie rady vín a toskánskych špecialít ako čokolády, cukrovinky, oleje,... .

Neďaleko sa nachádza aj dedinka Bargino, kde nájdete vinárstvo Antinori (spolu s ich reštauráciou), kde si môžete zakúpiť ich Super Tuscan vína.

Osobne poznáme aj menších miestnych producentov vín a radi vás k nim zavedieme.

Kde si môžem kúpiť kvalitné domáce syry, olivový olej, pečivo a iné toskánske produkty?

Zájdite si do malých talianskych dediniek do miestnych potravín – alimentari alebo na farmárske trhy, kde nájdete to najlepšie z okolitých kopcov, určite vás neurazí ani ponuka potravín COOP, ktoré majú výbornú pekáreň a široký výber toskánskych syrov, mäsových výrobkov, zeleniny a ovocia, typických antipasti, čerstvých rýb, morských plodov, cukroviniek či vín. Ak by ste radi zažili niečo autentické, radi vás zavedieme na syrovú biofarmu, k miestnym producentom olivového oleja, medov, marmelád či cestovín, kde si môžete ich výrobky okrem degustácie aj zakúpiť.

Kedy sú otvorené obchody, reštaurácie, potraviny, vinotéky?

Potraviny su väčšinou otvorené od 7.30 do 13.00 (výnimkou je veľký supermarket COOP v San Casciano, korý je otvorený počas celého dňa do 20.00 hod. s výnimkou nedele, kedy je otvorený len do 13.00 - bez obednej prestávky). Po obednej pauze otvoria až od 16.00-16.30 do 19.30.

Malé miestne vinotéky alebo mäsiarstva a rovnako aj všetky obchody či lekárne sú otvorené od 9.30 do 13.00 - potom opäť 16.30 - 19.30. Môže sa stať, že niektoré obchody majú svoje vlastné otváracie hodiny, preto pokiaľ vás nejaký obchod zaujme, radšej si otváracie hodiny skontrolujte.

Reštaurácie otvárajú od cca 12.30 - 15.00 - večer sú otvorené od 19.30 prevažne do 23.00.

Môže sa stať, že niektoré reštaurácie majú v pondelok alebo utorok (prípadne oba dni) zatvorené - preto pokiaľ máte v pláne konkrétnu reštauráciu, treba si dopredu overiť, či nemá takéto obmedzenie.

Rovnako sa môže stať, že niektoré obchody nemajú otvorené v stredu poobede.

Kontakt
Mgr. Zdenka Jakešová
Mercatale Val di Pesa 80/A, Italy
info@siitaly.eu

Novinky z Talianska
Získajte novinky na Váš mail© 2014 siitaly.