Ako sme sa 100-ročným vlakom za hľuzovkami vybrali

by Zdenka Jakešová

V jedno krásne novembrové nedeľné ráno, presne na Martina, sme sa priateľmi a naším psíkom Čili vybrali na veľmi špeciálny výlet. O tom, ako prebiehal, ako sa nám páčil a čo na ňom môžte budúci rok zažiť aj vy, sa rozpíšem nižšie 🙂

Z našej dedinky Mercatale Val di Pesa sme sa vybrali po rýchlostnej ceste medzi Florenciou a Sienou, ktorá síce nie je moc panoramatická, ale na rýchle presúvanie (bez zákrut 🙂 ) je ideálna. O hodinku sme už vystupovali na hlavnej vlakovej stanici v Siene, ktorá má aj veľmi fajn podzemné parkovisko, na ktoré sa vchádza z Piazzale Fratelli Rosselli a kde celodenné parkovanie stojí len 2,00€ 🙂

O 8:30 sme sledovali ako páni v dobových kostýmoch nakladali uhlie do kotla, a o chvíľu sme už v očakávaní sedeli v tomto historickom vlaku s pôvodným parným rušňom. Musím povedať, že miesta medzi lavicami je veľmi málo, preto odporúčam pre vyšších / väčších ľudí zakúpiť si dve miesta, aby sa vám cestovalo pohodlnejšie. Vo vlaku je aj toaleta, a dokonca tu môžu cestovať aj stredne veľkí psíci. Noo my sme mali čo robiť, aby sa nám náš anglický buldog zmestil popod nohy:)

Štart bol fantastický! Do vlaku nastúpili 4ria starší páni s hudobnými nástrojmi, každému z nás rozdali ďalšie rôzne nástroje a párty začala…zahrali nám tri veľmi veľmi známe a chytľavé talianske hity (Ciao bella / Azzurro, a ešte niečo), my sme spievali, tlieskali, hrali na svojich nástrojoch a bol to neskutočne krásny moment, ktorý každému vyčaril úsmev na perách:) Jediná nespokojná bola naša Čili:)

Po hodine a pól panoramatickej jazdy v obrázkovej oblasti Le Crete Senesi sme mali krátku prestávku na stanici Monte Antico, kde nás čakal veľmi milý bufet „al fresco“ s domáckymi „lepeňákmi“, bagetkami, koláčmi, nealkom, kávou a vínom na občerstvenie. Z Monte Antico sme to mali už len polhodinku do krásnej dedinky San Giovanni D´Asso, kde sa každý druhý a tretí novembrový víkend koná festival bielej hľuzovky. Dedinka sa nachádza na kopci, kam sa môžte prejsť, alebo vás do nej môže vziať zdarma autobus, ktorý čaká pri stanici.

Zo začiatku sme sa troška rozkukali, ale akonáhle hodiny ukázali dvanásť hodín sme šli do vyhlásenej reštaurácie La Locanda del Castello, ktorá sa nachádza na malom námestíčku v hradbách a má aj príjemnú terasu. Jej majiteľ Massimo je veľmi dobrý kamarát našich známych a ja som veľmi rada, že nás sem priviedli a mohli sme spoznať tak skvelé miesto. Keďže sme prišli kvôli hľuzovkám a biele hľuzovky obzvlášť zbožňujeme, vybrali sme si:

Parmigiana di Melanzane (10,00€) –síce bolo toto jedlo bez hľuzovky,

ale mne veľmi chutí jeho kombinácia baklažán+rajčiny+syr a chcela som ho tu vyskúšať, bolo fantastické!

Klasika – vajíčko s  bielou hľuzovkou a parmezánovou wafličkou (30,00€)

Tatarák s pošírovaným vajíčkom a bielou hľuzovkou (35,00€)

Domáce gnocchi plnené syrom Taleggio obsypané bielou hľuzovkou (35,00€)

…a aj keď na záver sme boli úplne plní, vyskúšali sme aj dezert…Maťko si dal Créme Caramel (8,00€) , ktorý sa im však vôbec nepodaril a ja lahodné Tiramisu (8,00€)…Mmmmmm:)

Po obede (13:50 hod.) bol najvyšší čas troška sa rozhýbať a keďže sme mali čas až do 16:15hod., kedy sme sa museli pobrať späť k vlaku, prechádzali sme sa po tejto nádhernej dedinke, sledovali ponuku v malých stánkoch a veľmi radi by sme aj ochutnali, nebyť toho plného bruška. Priamo na námestí sa nachádza aj Múzeum hľuzovky (to nás však vôbec nezaujalo, keďže nám pripadalo zanedbané). Dedinka má však rôzne čarovné zákutia a keďže nám vyšlo prekrásne počasie s modrou oblohou, ľudia postávali vonku, v celej dedinke hrali rôzne kapely a vládla tu naozaj pohodová atmosféra. Ďakujeme San Giovanni D´Asso sa krásne zážitky 🙂

PS: Ak sa sem vyberiete na hľuzovkový festival historickým vlakom (aby som nezabudla, cena lístku za takúto špeciálnu jazdu je 36,00€ / dospelá osoba / obojsmerná cesta) a nebudete mať dlllhý taliansky obed ako sme mali my, je podľa mňa dosť náročné sa tu zabaviť na 5 hodín, keďže dedinka  a aj samotný festival nie sú veľké.

 

Zdenka