PREČO SA OLIVOVÝ OLEJ NAZÝVA „TEKUTÉ ZLATO“ (časť 1.)

by Zdenka Jakešová

Náš priateľ Michele, farmár a najsrdečnejší, najpoctivejši človek akého poznám. Vážim si naše priateľstvo a mať možnosť mať takého človeka „milión“ v našej blízkosti.

Pamätám si ako som pár mesiacov  po mojom príchode do Toskánska, niekedy začiatkom roku 2014, v lejaku stúpala autom na jeho farmu, ku ktorej vedie ostrý kopec s nespevnenou cestou, z ktorého máte pocit, že sa každú chvíľu skotúľate. Bola som naštvaná, vyľakaná, reku sa hore hneď otočím a už toto miesto nechcem nikdy vidieť. Ale v tom lejaku na mňa pri cestičke čakal usmiaty Michele, so svojou manželkou a sesternicou. Po prvých piatich minútach som vedela, že som tu správne…že toto miesto sa pre nás stane srdcovým..a tak aj bolo:)

Ale čo som vám chcela dnes odovzdať je článok, ktorý som v spolupráci s Michelem napísala o olivovom oleji, pretože vám toho chcem zdeliť skutočne veľa:) Príjemné čítanie amici!

Mnohí z vás poznáte olivový olej zo slovenských supermarketov, ktorý bohužiaľ s olivovým olejom nemá okrem názvu nič spoločné, už som videla predávať olivový olej v Chorvátsku v priehľadných plastových fľašiach v teple, a ochutnala som aj „olej“, ktorý svojou „chemickou“ chuťou skôr pripomínal ten do auta. Mnoho ľudí má pocit, že fľaška olivového oleja za 5-7€ je fajn, mnoho ľudí sa prekvapí, keď ochutná olivový olej priamo z niektorej poctivej farmy pri návšteve Toskánska, preto som sa rozhodla napísať pár slov o ňom.

Dnes by som sa rozpísala o starostlivosti o olivovníky a o pár dní zase všetko o olivobraní a lisovaní.

Vázovitý tvar

Práca v olivovom háji začína od februára, kedy sa každý strom starostlivo zastriháva, aby mal vázovitý tvar, aby k celéj korune stromu prenikalo čo najviac svetla a vzduchu. Michele odstrihnuté časti stromu podrví na menšie časti a nahádže späť pod strom, čím vytvorí prírodné hnojivo. Niektorí farmári odrezky pália a popol sypú pod stromy, avšak on tvrdí, že súčasná spoločnosť produkuje beztak príliš veľa CO2, takže ak môže aj takýmto spôsobom znižovať jeho hodnotu, je to pre neho zadosťučinením.

PS: Samozrejme je množstvo farmárov, ktorý sa zastrihávaniu nevenujú, pretože chcú znížiť svoje výdavky.

Trávička zelená

Množstvo farmárov udržuje pod stromami zoranú pôdu, a množstvo necháva trávu dorásť do 30-40cm výšky, opäť aby znížili svoje výdavky. Michele sa o trávu v olivovom háji poctivo stará, je vždy zastrihnutá, čo si viete predstaviť, že počas jari a leta nie je vôbec jednoduché.  Tráva však podľa neho prináša do hája viac života, vytvára lepšiu úrodnosť pôdy, špecifickejší „terroir taste“, ale zabraňuje aj zosuvu pôdy, čo je v kopcovitom toskánskom teréne veľmi dôležité. Vedeli ste napríklad, že poctivý olivový olej má voňať ako čerstvo pokosená tráva?

Kvitnúce stromy a prečo bude olivový olej tohto roku ešte vzácnejší

Vedeli ste o tom, že olivovník koncom mája kvitne?:) Je posiaty malinkými bielymi kvetmi a spolu s margarétkami, ktorých stovky ba až tisíce zarastú okolité háje je to krásna „podívaná“. Avšak ak máte extrémne studený máj a jún vás zrazu prekvapí vysokými teplotami, stane sa, že kvety opadnú a nepremenia sa v plody…a ak je na strome málo plodov, bude aj málo olivového oleja…

Nepriateľ číslo jeden

Ak sa o olivový olej zaujímate, určite ste sa dočítali, že tunajším farmárom robí vrásky na čele „mosca“. Je to nenápadná muška, ktorá sa prevŕta do plodu, nakladie tam vajíčka, vajíčka sa premenia na larvy a tie požierajú plod (v skratke). Michele sa o svoju farmu stará organickým spôsobom, preto je pre neho veľmi náročné útokom mušiek zabrániť,  a ak sa spoja tieto dva elementy (nepriaznivé počasie a útoky mušiek), farmári len smutne krútia hlavami a opakujú, že tohto roku si olivového oleja musíme ešte o čosi viac vážiť.

Len žiadna chémia!

Michele je zástancom filozofie, že jeho farma je aj miestom, ktoré vybudovali jeho predkovia, kde žije jeho rodina a tiež miesto, ktoré chce raz odovzdať svojím synom. Preto nepoužíva žiadne chemické prípravky, ktoré možno veľa zachránia, možno veľa uľahčia, avšak sú pre nás a pre svet naokolo nebezpečné..

Príprava pred olivobraním

Po skončení vinobrania sa farmári opäť vracajú k svojim olivovníkom, aby odstránili nepotrebné výhonky, aby dokázal strom venovať posledné sily častiam, ktoré to skutočne potrebujú. Množstvo farmárov berie olivový háj ako celok…pretože je to jednoduchšie, pretože je to ekonomickejšie. Michele to robí úplne inak. Michele berie každý strom, každú odrodu olivovníka individuálne. Pretože ten správny bod dozrievania je u každej odrody odlišný. Preto sa v októbri často prechádza pomedzi olivovníky, kontroluje ich, sleduje predpovede počasia, nosí plody do laboratória, kde merajú ich hodnoty. A až vtedy, keď si je skutočne istý, že nastal ten správny čas, začína so zberom.

Ale o tom už viac nabudúce..