Talianske Vianoce = Panettone

by Zdenka Jakešová
Talianske Vianoce = Panettone

Talianske Vianoce sa mi v prvom rade spájajú práve s týmto typickým, impozantným koláčom, ktorého receptúra pochádza z Milána, kde vznikla niekedy okolo roku 1925, ale zmienky o „sladkom chlebíku“ sa datujú až do rímskej ríše. Vedeli ste napríklad, že Taliani uznávajúci tradície si kúsok panettone nechávajú až do 3.februára, kedy ho jedia  (opečený na masle) na počesť San Biagia, svätca, ktorý podľa legendy zachránil dieťa, ktoré sa dusilo rybacou kosťou podaním kusu chleba? Poctivé panettone sa pripravuje až 36-hodín a chutí skutočne ako vianočné sviatky🙂 Ja som ho tentokrát odela do ešte sviatočnejšieho šatu a v spojení s pomarančovým mascarpone krémom z neho spravila nebíčko v papuľke..

 

Budeme potrebovať:

2 ČL vanilkového extraktu

2 celé vajíčka + 5 žĺtkov, 1 bielok na potretie

250g masla

100g svetlého trstinového cukru

Strúhaná kôra z 1 biopomaranča a z 1 veľkého biocitrónu

4PL plnotučného mlieka

25g čerstvého droždia

500g hladkej múky 00 (+ na poprášenie)

Štipka morskej soli

Štipka čerstvo nastrúhaného muškátového orechu

80g hrozienok + 80g sultánok

3PL tmavého rumu

100g kvalitnej kandizovanej kôry citrusov

 

Postup:

Do vyšľahaných vajec (2 celé vajíčka a 5 žĺtkov) vmiešame vanilkový extrakt. Do misky dáme zmäknuté maslo a trstinový cukor (necháme si z neho 1 PL) a mixujeme až kým vznikne hladká pena. Postupne zašľahávame vaječnú penu (ak by sa nám zrážala, pridáme trošinku múky), nakoniec primiešame nastrúhanú pomarančovú a citrónovú kôru.

Do hrnca vlejeme vlažné mlieko, pridáme droždie a odloženú lyžicu cukru, rozmiešame a na teplom mieste necháme narásť kvások. Do väčšej misy zatiaľ preosejeme múku, soľ a muškátový orech. V strede spravíme malú jamku, do ktorej vlejeme kvások a rýchlo zmiešame s múkou. Nakoniec pridáme maslovo-vajíčkovú zmes a zapracujeme do cesta, aby nám vzniklo mäkké a lepkavé cesto.

Cesto si uložíme na pomúčenú pracovnú dosku a hnetieme ho až bude hladké, vytvoríme si z neho guľu, ktorú vložíme do misky, prikryjeme ho a necháme oddychovať asi 90 minút na teplom mieste. V malom hrnci si zatiaľ (pomaly) privedieme sultánky a hrozienka spolu s rumom tesne pod bod varu a následne ich necháme vychladnúť.

Cesto si po “sieste” opäť premiestnime na pomúčenú dosku, vpracujeme do nej hrozienka, sultánky a kandizované ovocie, vytvoríme z neho guľu, ktorú vložíme do vymaslenej (špeciálnej) papierovej formy na panettone. Jemne zakryjeme potravinárskou fóliou a na teplom mieste necháme ďalšie 3 hodinky kysnúť, až 3-násobí svoj objem.

Rúru predhrejeme na 200 °C, teplovzdušnú ideálne na 180 °C. Panettone potrieme bielkom a posypeme granulovaným cukrom. Formu postavíme na plech a pečieme (a najmä sledujeme) približne 15 minút, potom teplotu znížime na 180/160 °C a pečieme ďaľších cca 30–35 minút dozlatista.

Ak chcete z panettone spraviť ešte viac sviatočnú sladkosť, po vychladnutí ( alebo tesne pred servírovaním) ho prekrojte na jednotlivé pláty (ako na obrázku) a prekladajte napríklad týmto pomarančovým mascarpone krémom…mmmmm:)

Mascarpone krém

500g mascarpone

250ml smotany na šľahanie

3 PL medu

Kôra z 2 pomarančov

Cca 0,05dcl Pomarančového likéru

(ja som použila Patrón Citrónge)

 

Vymiešame si mascarpone s likérom, medom, a pomarančovou kôrou,

do krému pomaly vmiešame vyšľahanú smotanu a dekorujeme svoje panettone:)

 

PS: Ak sa vám nechce babrať s pečením, poctivé panettone z malej cukrárne z mestečka San Casciano a aj iné výýýborné toskánske dobroty si môžte do 25.11. objednať TU

Nech vám chutíííí!

Zdenka