Všetky cestú vedú do Ríma :)

by Zdenka Jakešová

Niežeby v srdci Toskánska, pomedzi čarovnú Florenciu a Sienu, kde sa nachádza väčšina našich usadlostí nebolo čo obdivovať (toskánskym hosťom tu rady pripravíme bohatý program aj na dva týždne 😀 ), ale keď k nám pred pár dňami prišla na výlet naša rodina, ktorá má už okolie 80 kilometrov preskúmané, rozhodli sme sa vyskúšať vybrať sa za hranice Toskánska do oblasti Lazio…na miesto, kam vraj vedú všetky cesty….sííí, vybrali sme sa do Ríma!

A aby ste spoznali našu skupinku a zistili, či je výlet vhodný aj pre vás, mali sme so sebou aj 9-ročné dieťa, ženu v 6.tom mesiaci tehotenstva a bratranca s jemne seknutým driekom 🙂 Tento článok nebude kultúrno-historicko-gurmánskym sprievodcom po Ríme (ale o tom neskôr), skôr takým praktickým pomocníkom a sprievodcom celým dňom 🙂

Cesta do Ríma

Aby sme si výlet čo najviac uľahčili, naplno užili a mohli si pri výhľadoch na nekonečné rímske strechy dopriať aj jeden-dva poháriky vína, rozhodli sme sa do Ríma cestovať rýchlovlakom z Florencie.

Hlavná železničná stanica Santa Maria Novella leží len asi 25km od nášho domu (a v podobnej vzdialenosti od väčšiny našich usadlostí) a ideálne sem cesta trvá približne 25-30 minút. My sme z domu vyrazili o 8:00 hod. ráno a odchod nášho vlaku bol o 09:08 hod. Zdá sa to ako slušná rezerva…ale ani tá nám tentokrát nestačila. Podcenili sme rannú špičku a vlak sme zmeškali 😀

Ak sa do Ríma vyberiete ráno, pozor na rannú premávku vo Florencii v čase cca 08:00-10:00 a na stanicu sa vyberte s dvojhodinovým predstihom. Na stanici je skvelá nákupná galéria a množstvo kaviarní a reštaurácií, takže radšej si poseďte pri rannom cappuccine, akoby ste sa mali stresovať nad každou minútou, ktorá vás v zápchach delí od stihnutia vlaku 🙂 Podľa môjho názoru si však vyberte odchod vlaku do ôsmej hodiny rannej a vo Florencii budete za 30 minút 🙂

Zakúpené lístky nie je možné presunúť a platí samozrejme 100% storno poplatok, takže v prípade, ak vlak zmeškáte, ostáva vám zakúpiť si nové lístky a tak ako tomu bolo aj u nás, vaša cesta sa predraží..

Vo Florencii odporúčam zaparkovať pri hlavnej železničnej stanici Santa Maria Novella (cca 50mestrov od hlavného vchodu) v podzemnej garáži Garage Stazione (Via Luigi Alamanni 3/A, Florencia 501 23), ktorá má strážené parkovisko s obsluhou (PO-PIA 05:30-00:30, SO-NE 06:30-00:30, cena je od 3,00€ / hodina). Alebo priamo pod stanicou je ďalšie strážené parkovisko (bez obsluhy) na Piazza della Stazione, Florencia 501 23 (vchod do garáže je z bodu, kde ste najbližšie ku kostolu), cena je rovnako od 3,00€ / hodina.

Lístky na rýchlovlak si viete zakúpiť priamo na stanici, alebo vopred online cez spoločnosť Trenitalia , vždy voľte možnosť „frecce“, čo je náš rýchlovlak a cesta do Ríma na stanicu „Roma – Termini“ vám potrvá len hodinku a pól. Vlaky sú čisté, klimatizované, majú wifi pripojenie, môžte si tu nabíjať svoj telefón či fotoaparát, jazda je veľmi plynulá (žiadne natriasanie) a dokonca si tu môžte kúpiť aj občerstvenie 🙂 Lístky stoja od 25,00€ / osoba / jeden smer (neoplatí sa kupovať si obojsmerný lístok, pretože nie je cenovo zvýhodnený a vopred neviete, ako dlho sa v Ríme zdržíte).

Cestovanie po Ríme

Priamo na stanici Termini je aj stanica metra, ktoré vám uľahčí a zrýchli pohybovanie sa po Ríme. Rímske metro ma zatiaľ len dve linky A a B, ktoré sú výborne značené. Minimálna hodnota lístka je 1,50€ = 100 minút, avšak pozor, my sme si mysleli, že vrámci 100 minút sa vieme s lístkom voľne pohybovať. Omyl, lístok je len na jeden vstup do metra = jednu cestu.

Napríklad slávna Piazza di Spagna (Španielske námestie so Španielskymi schodmi) je len druhá zastávka metra od stanice Termini a vystúpite na ňom po dvoch minútach jazdy.

Rímske zážitky

A prečo som tentoraz nepísala o tipoch na poctivé jedlo, ktorým sú Rimania preslávení, o známych i skrytých zastávkach? Pretože v Ríme máme skvelú slovensky hovoriacu sprievodkyňu, ktorá v ňom žije už 25 rokov, je veľmi príjemná a spoznávanie Ríma, jeho histórie, zvyklostí, zaujímavostí, chutí i vôní s ňou sú zážitkom..rovnako si nemusíte robiť starosti s čítaním knižných bedekrov,  hľadaním informácií, trápiť sa navigáciou sa mestom, len ju nasledujte a nechajte sa ohúriť 🙂

Takže všetci naši milí hostia, ktorí si budete chcieť „odskočiť“ na denný výlet do „večného mesta“, vrelo vám to odporúčam, ja som sa do Ríma beznádejne zamilovala a už teraz plánujem ďalšiu cestu 🙂 S celým výletom vám rada poradí, so sprievodkyňou vás spojí a všetko rada zorganizuje naša zážitkárka Veronika, ktorej môžte napísať na info@siitaly.eu 🙂

Zdenka

 

Malé zhrnutie na záver:

Z Florencie sme vlakom vyrazili o 10:18 hod.

V Ríme na stanici Roma-Termini sme boli o 11:50 hod.

S našou sprievodkyňou sme sa stretli na Piazza di Spagna o 12:19 hod. a sprevádzala nás až do 16:50 hod.

Na cestovné náklady sme minuli (ak nepočítam zmeškaný vlak) 223,00€ (180,00€ spiatočný lístok Florencia-Rím pre 2 osoby, 9€ metro, 34€ celodenné parkovanie vo Florencii)

Domov sme sa vrátili presne o 21:00 hod.

Prešli sme 11,1km = 16.521 krokov

Stratili sme sa nula krát, krásnych zážitkov máme fakt veľa 😀